Taze fasulye tanımı: Taze fasulye materyalleri, kalorisi, pişirme mühleti ve yapılışı

Leila

Global Mod
Global Mod
Tam bir sıhhat deposu olan taze fasulye yemeği, ana yemeklerin başında yer alan bir lezzettir. İşte, mükemmel taze fasulye tanımı…

TAZE FASULYE NASIL YAPILIR? ADIM ADIM TAZE FASULYE TANIMI

1. ADIM:
Evvelden yemeklik doğramış olduğumuz soğanlarımızı tencereye atıp kavuruyoruz.

2. ADIM: Evvelden temizleyip, istediğimiz formda kesmiş olduğumuz fasulyeleri de ekliyoruz.

3. ADIM: Tenceremizin kapağını da kapatıyor ve bu türlü 6-7 dakika kavuruyoruz.

4. ADIM: daha sonrasında ise, daha önce soyup doğramış olduğumuz domatesleri de yemeğe ekliyoruz.

5. ADIM: 1 bardak sıcak su ek ediyoruz.

6. ADIM: Tenceremizim kapağını kapatıyoruz, fasulyeler pişene kadar kapalı kalacak. Orta ara denetim etmeliyiz.

7. ADIM: Yemeği ocaktan almadan tuzunu ekliyoruz.

8. ADIM: Zeytinyağımızı da ekleyerek yemeği servis kaselerine alıyoruz.

9. ADIM: 10 dakika oda sıcaklığında dinlendirdikten daha sonra soğuk olarak servis edebilirsiniz.

TAZE FASULYE YEMEĞİ İÇİN GEREKLİ GEREÇLER

-600 gram taze fasulye
-5 yemek kaşığı zeytinyağı
-1 adet büyük uzunluk kuru soğan
-2 diş sarımsak
-3 adet orta uzunluk domates (etli ve sulu)
-1 su bardağı sıcak su
-1 tatlı kaşığı toz şeker
-2 çay kaşığı tuz

TAZE FASULYE YEMEĞİ YAPILIŞI

-Kuru soğanları küçük küpler halinde kesin. Sarımsakları ince ince dilimleyin. Domatesleri rendeleyin. Fasulyeleri de ayıklayarak bir köşeye alın.5 yemek kaşığı zeytinyağını bir tencerede kızdırın.
-Doğradığınız 1 adet büyük uzunluk kuru soğan ve 2 diş doğranmış sarımsakları yavaşça bir renk alana kadar kavurun.
-600 gram doğranmış taze fasulyeyi de ekleyerek kavurma sürecini sürdürün.
-2 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 3 adet rendelenmiş domates ve 1 su bardağı sıcak suyu da ekledikten daha sonra güzelce karıştırın.
-Kapağını kapatıp fasulyeler yumuşayana kadar kısık ateşte pişirmeye bırakın.
-Arzuya bakılırsa ılık, lakin daha da lezzetli olması için soğuk olarak servis edin.
**Afiyet olsun!

TAZE FASULYE YEMEĞİ PİŞİRME MÜHLETİ: KAÇ DAKİKADA PİŞER?

4 kişilik taze fasulye yemeğinin hazırlama mühleti 20 dakika, pişirme mühleti 25 dakikadır.

TAZE FASULYE YEMEĞİ KALORİSİ

1 porsiyon taze fasulye yemeğinin kalori pahası 204/kcal’dir.

TAZE FASULYE BESİN PAHASI

1 porsiyon için;
5 gram protein
16 gram karbonhidrat
13 gram yağ
*Uzman diyetisyenler tarafınca hazırlanmıştır.

TAZE FASULYE YEMEĞİ ZORLUK DÜZEYİ

KOLAY

TAZE FASULYE YEMEĞİ PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Seçmiş olduğunuz taze fasulye cinsine göre pişirme mühleti azalıp artabilir. bol bol etli ve sulu rendelenmiş domates kullanırsanız sıcak su eklemeden de taze fasulye yemeği pişirebilirsiniz. Zeytinyağlı yemeklerde, sebzelerin üzerine yağlı kağıt kapatarak pişirme sürecini gerçekleştirirseniz; besin ve renk bedellerini kaybetmezler.

Başka püf noktaları;

Taze fasulyenin pişme müddeti fasulyenin cinsine bakılırsa değişiklik gösterebilir.

Taze fasulye düdüklüde kaç dakikada pişer? sorusunun cevabı çoklukla 15 dakikadır.

Yemeğinizi düdüklü tencerede pişirmeyecekseniz, pişme basamağı 45 dakikayı bulabilir. Taze fasülyeyi daha çabuk pişirmek için tuzunu ocağın altını kapatmaya yakın atın, zira birinci etapta atılan tuz fasulyelerinizi sertleştirebilir.

TAZE FASULYE TANIMININ SERVİS ÖNERİSİ

Ocaktan aldığınız taze fasulye üzerine ekstradan zeytinyağı gezdirebilirsiniz.

TAZE FASULYENİN YARARLARI

1. İçerisinde yüksek ölçüde lif bulunmaktadır.
    Sindirim sistemini olumlu istikamette tesirler, kabızlığa yeterli gelir.
    Kolestrolü düzenler.
    Taze fasulye beden direncini arttırır.
    İçerisinde bol bol A vitamini bulunmaktadır.
    Göz sıhhatine tesiri büyüktür.
    Beden ve vücut yorgunluğunu giderir.
    Akciğer hastalıklarının tedavisinde tesiri büyüktür.
    Kandaki şeker ölçüsünü düşürür.
    bol bol demir içerir.
    Böbreklerdeki kum ve taşların düşmesine yardımcı olur.
TAZE FASULYE DERİN DONDURUCUDA NASIL SAKLANIR?

Fasulyeler temizlendikten daha sonra kırılır. Domateslerin kabukları soyulur ve küp küp doğranır.
Birinci evvel domatesler sonrasındasında fasulyeler bir tencerede pişirilir.
Fasulyeler soğuduktan daha sonra 1’er yemeklik buzdolabı poşetine konur.
ondan sonrasında derin dondurucuya kaldırılır. Taze fasulye derin dondurucuda nasıl saklanır? ayrıntılı bir tanım için yazının üzerine tıklayın.

TAZE FASULYE KONSERVESİ NASIL YAPILIR?

Fasulyelerinizi pişme evresindeyken daha tam solmadan, sıcak bir biçimde kavanozlara doldurun.

Kavanoza doldurduğunuz yemeğinizin ağzını konserve kapağı ile sıkıca kapatmanız gerekir.

Ağzı kapatılan fasulye konservesini kaynayan su içine bırakın ve 10 dakika kadar kaynatın.

Kaynar sudan çıkarılan kavanozun ağzını bir sefer daha sıkın ve zıt çevrili duracak biçimde, uygun bir yerde soğuyana kadar bekletin.