Tiyatro araştırmacısı Prof. Dr. Hülya Nutku ömrünü kaybetti

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Dokuz Eylül Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Kısmı’nda uzun yıllar eğitim verdikten daha sonra 2018’de emekliye ayrılan tiyatro araştırmacısı Prof. Dr. Hülya Nutku’nun bir müddetdir kanser tedavisi görüyordu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi bakılırsan Nutku ömür gayretini kaybetti.

Tiyatro üzerine kitapları bulanan Hülya Nutku, 2019 yılında hayatını yitiren tiyatrocu, şair ve müellif Prof. Dr. Özdemir Nutku ile evliydi.

PROF.DR. HÜLYA NUTKU KİMDİR?

1953 yılında dünyaya gelen Prof. Dr. Hülya Nutku Ankara Üniversitesi Lisan ve Tarih Coğrafya Fakültesini Emekçi Tiyatroları ve İsmet Küntay’ın 403. Kilometre Oyunu (1974) isimli lisans tezi ile bitirdi. Ankara Devlet Konservatuvarında Tiyatro Eğitimi (1976) isimli tezi ile yüksek lisans, Tarihî Dram ve Cumhuriyet Periyodu Türk Tiyatrosunda Tarihî Dram Modelleri (1983) isimli tezi ile doktora yaptı.

Çalışmalarını, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Kısmından daha sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Tiyatro Anabilim Kolu öğretim üyesi olarak sürdürdü. 2001 yılında Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesinde ders vermek, araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere bir yıl müddetle bakılırsavlendirildi.

ÜNLÜ İSİMLER YASA BOĞULDU

Hülya Nutku’nun Dokuz Eylül Üniversitesi’nden öğrencileri Engin Altan Düzyatan, İstek Kocaoğlu, Şebnem Bozoklu ve Burak Altay üzere oyuncular hüzünlerini toplumsal medya hesaplarından lisana getirdi.

ENGİN ALTAN DÜZYATAN: ÇOK ÜZGÜNÜM

Mevzuyla ilgili paylaşımda bulunan Düzyatan, “Ahh canım hocam… Çok pahalı Hülya Nutku Hoca’yı kaybettik. Çok üzgünüm…” sözlerini kullandı.

İSTEK KOCAOĞLU: ÇOK BÜYÜK BİR TİYATRO İNSANINI KAYBETTİK

İstek Kocaoğlu, gönderisine, “Canımın öğretmenimiz Hülya Nutku, kardeşimiz Zeynep Nutku’nun annesi, bizim de Türk tiyatrosunun da üzerinde emeği fazlaca büyük bir tiyatro insanını kaybettik. Çok üzgünüm, dönemin daim olsun öğretmenim” notunu düştü.

ŞEBNEM BOZOKLU: DİLİM VARMIYOR

Istırabını tabir eden Şebnem Bozoklu, “Hiç unutmayacağım. Anlattığınız her ders, her anı, her kahkahanız aklımda… Sizin konuta birinci gelişim, Ören’deki yazlıkta geçirdiğim birinci yıl… En son geçen yaz Cunda’da buluşmamız… Dilim varmıyor. Çok üzgünüm… Canım hocam Hülya Nutku’ya Allah’tan rahmet, canım Zeynep’e sabır diliyorum…” dedi.

BURAK ALTAY: ARTIK KEDERİMİZİ KİME ANLATACAĞIZ?

Oyuncu Burak Altay, “Biz artık kederimizi kime anlatacağız? Hocam Hülya Nutku, epey üzgünüm… Başta kardeşim Zeynep Nutku’ya, akabinde bütün öğrencilerine, akrabalarına sabır diliyorum…” halinde konuştu.

Tragedy of Macbeth’ten birinci fragman