Uzmanı uyardı! El bileğinizdeki ağrı geçmiyorsa dikkat

Erdek

New member
Günlük hayatın kolay aktivitelerini hiç düşünmeden yerine getirirken el bileklerimize ne kadar iş düştüğünün farkına varmıyoruz. Hatta bileklerimizde meydana gelen meseleler; ağrı, acı ve şişlik olarak kendini göstermeye çalışsa da sıklıkla bu belirtileri de göz arkası ediyoruz. halbuki bilhassa geçmeyen bilek ağrıları, halk içinde ‘el bileği kemiğinin çürümesi’ olarak bilinen Kienböck hastalığının en temel bulgusu olabiliyor. Bu hastalığın erken teşhis yardımıyla kolay kolay tedavi edilebildiğini anlatan Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi , Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Dr. Mehmet Çavuş, “Hastalığın birinci evresinde atel ve alçı ile kolaylıkla tahlil bulabilirken ilerleyen evrelerde el bileğinin dondurulması süreci uygulamak gerekebiliyor. Bu da bilek hareketinin ortadan kalkması manasına geliyor” dedi. Kienböck hastalığı çoğunlukla 20-40 yaşlarında ortaya çıkıyor. yıllar içerisinde yavaşça ilerleyen hastalığın erken evrelerde pek bulgu vermediğini kaydeden Dr. Mehmet Çavuş, birtakım kimi tabibe başvurulması halinde bile fark edilemeyebileceğine dikkat çekti. Hastaların çoğunlukla doktora başvurmalarına yol açan yakınmaları ‘bilekte ağrı, el bilek ekleminde katılaşma (rijidite/, eklemde ödem (sinovit-artrit), şişlik ve lunatum kemiğinin üzerinde hassasiyet’ olarak özetleyen Dr. Mehmet Çavuş, kelamlarına şöyleki devam etti; “Kienböck hastalığının kesin sebebi bilinemiyor. Lakin kalıtımsal olduğu ile ilgili teoriler de fazla kabul görmüyor. tıpkı vakitte ağır işlerde çalışmak, dolanım sistemi bozuklukları, yapısal el bilek kemiklerinin biçim bozuklukları, yenidenlayan el bilek travmaları üzere durumlar, risk faktörleri içinde ön plana çıkıyor.”

EL BİLEĞİNDE 8 KEMİK VAR

Sağlıklı bir insanın el bileğinde 8 kemik bulunuyor. El bileğinin ortasında yer alan ve her iki yanında bulunan iki küçük kemik ile birlikte el bileği eklemini oluşturan lunatum kemiği ise, üst tarafta ön kol kemikleri ile eklem oluşturuyor. Lunatum kemiğinin bilek hareketlerinde temel rol oynadığını belirten Dr. Mehmet Çavuş, “Bu kemiğin kanlanmasının bozulması ve canlılığını yitirmesi Kienböck hastalığı olarak tanımlanıyor. Kanlanması bozulan bu kemik giderek küçülüyor ve çöküyor” dedi. Ağrı, ödem üzere şikayetlerle doktora başvurulmasının akabinde teşhis; röntgen, tomografi ve MR üzere görüntülüme biçimleri ile konuyor. MR’ın bilhassa erken teşhiste epeyce değerli olduğunu kaydeden Dr. Mehmet Çavuş, başka iki usulün de dört evresi bulunan hastalığın seyri ve uygun tedavi planlaması konusunda bilgi verdiğini söylemiş oldu.

DAHA ÖNEMLİ CERRAHİ METOTLARA BAŞVURULABİLİR

Erken evrede lunatum kemiğini muhafazaya yönelik tedaviler uygulanıyor. Lakin ilerlemiş durumlarda daha önemli cerrahi yollara başvurmak gerektiğini anlatan Dr. Mehmet Çavuş, şu biçimde konuştu; “İlk başlarda atel ya da alçı ile tedavi edebildiğimiz bu hastalığın daha sonraki evrelerinde damarlı kemik nakilleri, sonlu kemik füzyonları uygulanıyor. Sonlu füzyonla bilek kemiklerinden bir kısmı birbirine sabitleniyor, tek bir kemikmiş üzere davranmaları sağlanıyor. Bu sayede ağrı da azalıyor. Ayrıyeten bilek hareketi biraz olsun korunmuş oluyor. El bileğinin dondurulması olarak bilinen tam füzyonda ise tüm kemikler sabitlendiği için bilek hareketi kayboluyor. Tüm bu biçimlerin muvaffakiyetle uygulandığını vurgulayan Dr. Mehmet Çavuş “Her ne kadar Kienbök hastalığında başarılı tedaviler uygulansa da, erken teşhis ve erken müdahale ile lunatum kemiğini koruyan teşebbüsler epeyce daha âlâ sonuçlar almamızı sağlar.”

KAYNAK: İHA