Uzmanlar ebeveynleri uyarıyor: Astım hastası çocuklarda fazla ilaç tehlikesi

Erdek

New member
Medical Park Gaziantep Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Dr. Elif Şenbaba, kış ayları niçiniyle çocuklarda artışa geçen astım hastalığı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Çocuklarda görülen astım hastalığının tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Şenbaba, astımı toplumda yüzde 10 ila 20 civarlarında görüldüğünün altını çizdi. Astım hastalığının ilkokul çağındaki her 5 çocuktan 2’sinde, ergenlik çağındaki her 7 gençten birinde ve her 10 yetişkinden birinde görüldüğüne dikkat çeken Uzm. Dr. Şenbaba, astım belirtileri gösteren çocukların çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesinin hakikat olduğunu, gerekli testler yapıldıktan daha sonra teşhis konulmasının, en az ilaçla çocuğa ziyan vermeden tedavi uygulanmasının en hakikat sistem olduğunu kelamlarına ekledi.

GEREKSİZ İLAÇ YÜKLEMESİ, YANLIŞ BİR TEDAVİDİR

Astım tedavisinde çocuklara gereğinden çok ilaç yüklemesinin yapılmasının yanlış bir prosedür olduğunu tabir eden Medical Park Gaziantep Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Dr. Elif Şenbaba, “Astım birtakım etkenlerle birlikte akciğerlerdeki hava yolu duvarlarının şişmesi ve bu hava yollarının daralması ile olarak tabir edilebilir. Çocuklarda yetişkinlere nazaran hava yollarında çok bir hassasiyet gelişmekte ve sık sık öksürük, hışıltı, nefes daralması şikayetler ile kendini göstermektedir. Bu belirtilerin en mühimleri sık yinelayan öksürük, hışıltı (hırıltı) ve nefes sıkışması olarak öne çıkmaktadır. Oyun oynadıktan daha sonra, koştuktan daha sonra, antrenman yaptıktan daha sonra nefes sıkışması, hışıltı yahut öksürük olması da astımın teşhisinde kıymetli ögelerdir. Astım belirtileri olan bir çocukta rahatlatma tedavisi için evvela astım teşhisi konulması, daha sonrasında da en az ilaçla tedavi edilmesi gereklidir. Sonuç olarak hastalıkta erken ve hakikat teşhis ve vaktinde tedavi değerlidir. Çocuğa gereğinden çok ilaç yükleme yapılması, astım tedavisinde yanlış olan bir sistemdir. Astımlı çocukların astım konusunda uzmanlar tarafınca teşhis edilip tedavi edilmesi epeyce değerlidir. Çocuk alerji-immünoloji uzmanları çocuklardaki hastalık konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu niçinle çocuk alerji uzmanları tarafınca astımdan şüphelenilen çocukların incelenmesi ve teşhis temalıp tedavi edilmesi gerekir. Çocuklarda astımı tetikleyen faktörler ise, Soğuk algınlığı enfeksiyonları, Ani hava ve ısı değişiklikleri, antrenman, sigara dumanına maruz kalma, mesken tozlarındaki akarlar dediğimiz mikro-organizmalar, polenler, yiyecek katkı hususları, küf ve kollayıcı unsurlar, hayvan deri kalıntıları, makul ilaçlar, hisler, gerilim olarak öne çıkmaktadır’’ diye konuştu.

KAYNAK: İHA