Uzmanlar uyarıyor! Böbrek, mide ve kalp hastasıysanız turşu tüketimine dikkat

Erdek

New member
Kış aylarının gelmesi ile birlikte Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden turşunun tüketimi iki katına kadar çıktı. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve gribal enfeksiyona karşı hami özelliği olan turşu raflarda yerini aldı. Bilhassa salatalık, lahana, biber ve pancara karşı talep artarken turşu suyu da çok tüketiliyor. Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek hedefiyle turşunun tüketimi arttırılabileceğini söyleyen uzmanlar; böbrek, mide, hipertansiyon ve kronik kalp hastalarının, turşu tüketiminde dikkatli olması gerektiğini söylemiş oldu. Ayrıyeten uzmanlar, turşu tüketimi ile bir arada bedende tuz oranının artması niçiniyle su tüketiminin arttırılması gerektiğini lisana getirdi.

TURŞU İLAÇTIR, GÜNDE 2 KERE YİYORUM

Turşuyu daima aldığını söyleyen İzzet Tavukçuoğlu, “Turşuyu hayli seviyorum ve günde iki defa yiyorum turşu ilaçtır. Sofradan eksik etmem lakin tuzlu yapıldığından tansiyondan dolayı yazın yiyemiyorum. Kalbe âlâ geliyor, şekere âlâ geliyor ve dinç tutuyor” dedi.

BİLHASSA VİRÜS VAKTİNDE TURŞUNUN TÜKETİMİ KIYMETLİ

Ayşe Alparslan, “Biz yaz kış turşuyu tercih ediyoruz. Bilhassa virüs vaktinde turşunun tüketimi değerli, bana nazaran turşu ilaç. Çarşıya indiğimiz vakit almadan konuta gitmiyoruz. Herkese tavsiye ediyorum, konuşmak için konuşmuyoruz bence şu Covid-19’un en problemli vakit içinderında bile turşunun fazlaca değerli olduğunu bir defa daha anladım” diye konuştu.

ÇOKLUKLA SALATALIK, LAHANA VE BİBERE TALEP VAR

Mesleğin babasından kendisine kaldığını söyleyen Dursun Zengin “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum turşu sirkeden olur. Biz turşuyu 12 ay boyunca satıyoruz lakin kışın epeyce daha fazla talep oluyor. Turşu, Covid-19’a da yeterli gelir. Ben kendimi bildim bileli hiç gribe yakalandığımı bilmem. Mahallede birisi gribe yakalandıysa gelir benden acı bir turşu suyu içer iş biter. Ekseriyetle salatalık, lahana ve bibere talep var bunları herkes yiyor. Pancar turşusunun da hayli yararı var onu da yeterli satıyoruz. Hekimler bile turşuyu tavsiye ediyor, kendileri şahsen gelip alışveriş yapıyor” biçiminde konuştu.

KIŞ AYLARINDA TURŞU TÜKETİMİNİ ARTTIRABİLİRİZ

Turşunun yüksek antioksidant tesiri niçiniyle soğuk algınlığı ve gribe karşı esirgeyici olduğunu söyleyen Diyetisyen Ezgi Karakoç, “Turşu fermente bir besin olduğu için bağırsak sıhhatini düzgün tarafta tesirler. Probiyotik içeriğinden dolayı bağırsaktaki yararlı bakteri sayısını arttırarak bağışıklık sistemini dayanaklar. Bilhassa kış aylarında daha fazla gribe, soğuk algınlığına yakalandığımız için ve günümüzde Covid-19 olduğu için turşu tüketimini arttırabiliriz” sözlerini kullandı.

BU HASTALIĞINIZ var ise TURŞU TÜKETİMİNE DİKKAT

Kimler turşu tüketmekten kaçınmalıdır sorusuna yanıt veren Karakoç, “Sodyum içeriğinden dolayı hipertansiyon hastaları, kronik kalp ve böbrek hastaları olanlar turşu tüketimine dikkat etmelidir. hem de tuz içeriğinden dolayı periyot dönem kullanılan kortizonlu ilaçlarla bir arada de turşu tüketimini olabildiğince minimuma düşürmek gerekir. Sık sık mide şikayeti yaşayan bireylerde turşu tüketimi kısıtlanmalıdır. Kronik hastalığı olmayan bireylerde yemeklerle birlikte haftada 2-3 gün tüketilebilir fakat dikkat edilmesi gereken mevzu tuz tüketimi arttığı için daha fazla su tüketilmelidir” dedi.

KAYNAK: İHA