Wu-Tang Klanından RZA'da etli dana eti var

iclal

Global Mod
Global Mod
Çığır açan hip-hop kolektifi Wu-Tang Clan'ın lideri RZA, yapımcı, rapçi, yazar, yönetmen, film müzisyeni ve aktördür. Aynı zamanda etsiz bir yaşam tarzının da savunucusudur.

54 yaşındaki yaratıcı, 1990'ların ortalarında kırmızı eti bıraktı, ardından tavuk, balık ve son olarak da süt ürünleri ve yumurta geldi. O zamandan beri, Hayvanlara Etik Muamele İçin İnsanlar ile birlikte çalıştı, bir vegan giyim markası kurdu ve diğer Wu-Tang üyeleriyle birlikte White Castle'ın et içermeyen İmkansız Kaydırıcılarını tanıtmak için gerçeküstü bir video dizisinde yer aldı.

Gerçek adı Robert Fitzgerald Diggs olan RZA, yakın zamanda yapılan bir röportajda şunları söyledi: neden vegan olduğunu, erkeklik ile et arasındaki kültürel bağlantıları ve haftada sadece birkaç gün et yememenin gezegene nasıl fayda sağlayacağını anlattı. İşte o konuşmadan, netlik sağlamak amacıyla düzenlenmiş ve özetlenmiş alıntılar.

Günümüzde, başta sığır eti olmak üzere et tüketiminin çevreye verdiği zararların yanı sıra sağlık sorunlarına ilişkin farkındalık da artıyor. Neden yemeyi bıraktın?

Benim için farkındalıktı. Bu sadece hayatın kendisinin farkındalığıydı. Neredeyse mantıksız, neredeyse etik dışı hale geldi. Neden benim yaşamam için hayvanın ölmesi gerekiyor? Daha sonra sindirim sistemimizin kırmızı eti sindirmekte gerçekten zorlandığını öğreniyoruz. Bilinçlendikçe ölü bir kuşu yemek daha az mantıklı gelmeye başladı. Ölü bir balığı bile yiyin.

Peki ya süt ürünleri?

Yumurta, süt ve peynir diyetimden çıkarmam gereken son şeylerdi. Bunun birkaç nedeni vardı. Ve zordu. Hayvan ölmez. Yararlı olan hayvanlardır. Bakın, ben bir New York'luyum. New York pizza diliminden daha iyi bir şey yok. Ama kendi vücudumda ne kadar sümük biriktiğini fark ettim. Ve tükettiğimiz sütün prosesi kimyasal açıdan çok zengindir. Pastörizasyonda bile diğer bakteriyel elementler sistemlerimize girmeye devam ediyor. Yumurtalar başka bir zor soruydu. Ancak yumurtalar o kadar gözeneklidir ki kimyasallara maruz kalırlar. Ve bu hayvanlara kötü muamele yapılıyor. Şimdi bu travmayı tüketin.

Bazıları insanların et yemesinin doğal olduğunu ve bunun bize daha büyük beyinler kazandırdığını söylüyor.

Bize birçok efsane öğretildi. Eskiden et yediğimde 20 tavuk kanadı devirebilirdim. Üç parça bifteği kolayca çıkarmayı başardım. Sonuçta kişiliğim üzerinde kesinlikle bir etkisi oldu. Kesinlikle kasıtsız olarak daha agresif ve saldırgan davrandım. Asker ve fabrika işçisi yetiştirmek zorunda kalan bir ülkemiz var. Nüfusumuzun elimizdekilerle artmasını ve güçlü olmasını sağlamamız gerekiyordu. Savaş zamanında etin gerekli olduğunu düşünüyorum. Ama artık kendi dünyamızda avlanma ihtiyacı ortadan kalktı ve azaldı. Kendimi gelişmiş hissediyorum ve bunun benim için kanıtı, hayatlarının çoğunda kırmızı et veya tavuk olmadan büyüyen ve birkaç peskataryalı olan çocuklarımdır. Onlar sağlıklı, çok zeki, çok yetenekli gençler.

Sizce et ve erkeklik arasında neden bir bağlantı var?

Vücut geliştirmeyle büyüyen bir nesil vardı. Bir vücut geliştirmeci olarak çok fazla proteine ihtiyacınız var. En güçlü protein kaynağının hayvanlardan geldiğine inanılıyordu. Kültür ve filmlerle yayıldı. 80'lerde başka bir yol olduğunu bilmiyorduk.

İklim değişikliğinin etkileri gıda hakkındaki düşüncelerinizi etkiliyor mu?

İyi evet. Verilere göre kendi atmosferimizi zorunluluktan değil, sırf zevkten dolayı yok ediyoruz. Et, sığır eti ve tüm bu burgerler lüks yiyeceklerdir ve zevkimiz için çevremizi yok etmeyi tercih ederiz ve bu bizim aptallığımızdır. Anlık zevklerimizi gerçekleştirme ve uzun vadeli kazanımlarımızdan fedakarlık etme eğilimimizden vazgeçmeliyiz.

Nüfusun geri kalanıyla karşılaştırıldığında, Siyahların daha büyük bir yüzdesi kendisini vegan olarak tanımlıyor. neden olduğu hakkında bir fikrin var mı?

Siyah toplum için sağlık, obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve birkaç yıldır topluluğumuzun başına bela olan tüm bu farklı şeyler nedeniyle bir mücadeledir. Bence nesiller büyüdükçe bazı şeylerin gitmesine daha çok izin veriyorsunuz.

Çevre konusunda endişe duyan ve et tüketimini azaltmayı düşünen ama et olmasaydı hayat nasıl olurdu endişesi taşıyan birine ne derdiniz?

Haftada en az bir gün ile başlayın. Kendinizi denetleyin. Ben soğukkanlı davranmadım. Veganizme gelmem yıllarımı aldı. Kırmızı etten vazgeçerek başladım. Sonra tavuk, sonra balık, sonra yumurta ve peynir. Bu konuda aceleye gerek yok. Doğal vücudunuzun sizin adınıza konuşmasına izin verin. Ancak hepimize ve dünyaya yardım etmeyi düşünüyorsanız, haftada en az birkaç gün enerjinizi kapatmayı düşünün.