Youtube fenomeni ölürse geliri kime kalır? Avukat Rıdvan Yıldız’dan Haberler.com’a özel açıklama

kunteper

Global Mod
Global Mod
Gelişen teknoloji ile bir arada artık dijital mecralar insanoğlunun ömründe birinci sırada yerini aldı. Her süreç internetten yapılabildiği üzere, hayat adeta toplumsal medya üzerinden yaşanmaya başladı.

Günümüzün en tanınan ve süratli para kazanma yolu ise dijital mecralar üzerinden gerçekleşmeye başladı. Artık bir meslek haline gelen Youtuber’lık; çocuk, genç ve yaşlı demeden yediden yetmişe her kesite açık kapı bıraktı. Meskenden ek gelir kazanma yollarından biri olarak görülen Youtuber’lık, geleceğin işi olarak yeni kuşak meslekler içinde yerini birinci sırada aldı.

Pekala Youtuber bir fenomen, ömrünü kaybettiği vakit gelir hakkı kime kalacak? Haberler.com sunucusu Dicle Doğan sordu, Avukat Rıdvan Yıldız cevapladı. İşte o soru…

YOUTUBER HAYATINI KAYBEDERSE MİRASI KİME KALIR?

Pekala Youtuber bir fenomen, ömrünü kaybettiği vakit gelir hakkı kime kalacak? Haberler.com’un Youtube kanalında Dicle Doğan’ın konuğu olan Muharrir Avukat Rıdvan Yıldız, merak edilen sorunun karşılığını verdi.

Dicle Doğan’ın, “Youtuberlar hayatını kaybettiği vakit mirasçıları Youtube’da devam eden gelir haklarını talep edebilirler mi?” sorusunu yanıtlayan Av. Yıldız, “Bugün hesapların periyodu ile ilgili Facebook’ta varis atama üzere uygulamalar var ancak bu uygulamalar bizim bahsetmiş olduğumiz manada, yani alışık olduğumuz “ev kaldı, mirasçılara geçti” noktasında değil. Ancak esasen soru şurada çıkıyor: Toplumsal medya hesapları kimin? Artık toplumsal medya kontratlarını incelediğimiz de, bu hesapların tüm hakları için kontrat diyor ki, hesapların tüm hakları bana ilişkin, istersem kapatırım ve sen hiçbir hak talep edemezsin. Çok sert hususlar var. Mukaveleye ters davranıldığı vakit hesap kapatılabilir.” dedi.

YENİ BİR DÜZENLEMEYE MUHTAÇLIK VAR

Buradaki kritik noktalardan birisi de şu diyen Yıldız, “insanlar vefat ettiğinde toplumsal medyada mirasçılarına ekonomik gelirleri, hakları, meskenleri ve otomobilleri her her neyse kalır. Burada da bir ekonomik kıymet var. Bu ekonomik kıymetin ben mirasçılara geçmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunun dijital mülkiyet ve dijital miras manasında bir düzenlemeye gereksinim olduğunu düşünüyorum. Öbür boyutuna gelelim. Pekala bu toplumsal medya hesaplarından birileri ile mesajlaşmış, bir ekip özel ayrıntıları var. Bu özel bilgiler bireye ilişkin. Burada bir ayrıma gitmemiz gerekiyor. Yani kişinin hakları ile, mirasa husus olabilecek şeylerle olamayacak şeyleri ayırt etmemiz gerekiyor burada. Ve ona nazaran buradaki haklar mirasçılara geçebilmeli. Şu günün düzenlemelerinde, yasalarında bu biraz yorum ile ilgili çıkarılabilecek bir durum lakin ben yakın bir vakit içerisinde, hani bugün taşınır taşınmaz diye bir mülkiyet ayrımı var ya bir de buna ek olarak dijital mülkiyet teriminin da ortaya çıkacağını düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

İktisat Haberleri