Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tanımı: Zeytinyağlı Yaprak Sarma materyalleri, pişirme müddeti ve yapılışı

Leila

Global Mod
Global Mod
Tam kıvamında, yapraklarınız pişerken patlamayacak, bayram sofralarınızı hareketlendirecek zeytinyağlı yaprak sarması tanımını sizler için hazırladık. İşte, tüm ayrıntılar.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA NASIL YAPILIR? ADIM ADIM ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA TANIMI

1. ADIM:
Yapraklar epey tuzlu ise bir kaba alarak üzerine ılık su ekleyip aşikâr bir süre içerisinde bekletmelisiniz. bu türlü tuzunu azaltabilirsiniz.

2. ADIM: Yapraklarınız size hala tuzlu geliyorsa iç harcınıza tuz eklememelisiniz ya da iç harcın tuz ölçüsünü yapraklarınızın tuzluluk oranına göre ayarlamalısınız.

3. ADIM: İçerisine ekleyeceğiniz pirinci yıkamalısınız.

4. ADIM: İç harcınızı yaprakların içerisine koyarken epeyce fazla koymamalısınız. Pirincin pişerken şişme durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Çok koymanız durumunda sarmalarınız dağılabilir.

5. ADIM: Sarmalarınızın dağılmaması için üzerine tabak yada kapak kapatabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA TANIMI GEREÇLERİ

-300 gram asma yaprağı
-1 adet limon
-4 yemek kaşığı zeytinyağı
-1 su bardağı sıcak su

İç harcı için:

-1/2 su bardağı zeytinyağı
-3 adet orta uzunluk kuru soğan
-1,5 su bardağı pirinç
-1 su bardağı sıcak su
-1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
-1 yemek kaşığı kuş üzümü
-1 çay kaşığı tuz
-1 çay kaşığı karabiber
-1 çay kaşığı nane
-1 çay kaşığı yenibahar
-1/2 çay kaşığı tarçın

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA TANIMI YAPILIŞI

1.
Sarmanın iç harcını hazırlamak için; yarım su bardağı zeytinyağını geniş tabanlı bir tencerede kızdırın. 3 adet rendelenmiş soğanı yavaşça renk alana kadar kavurun. Akabinde üzerine 1,5 yemek kaşığı dolmalık fıstığı da koyup kavurmaya devam edin.
2. Ilık suda 5 dakika kadar bekletip suyunu süzdürdüğünüz 1,5 su bardağı pirinci soğanlarla birlikte, pirinçler şeffaf bir görünüm kazanana kadar kavurun.
3. Akabinde sırasıyla; 1 yemek kaşığı kuş üzümü, 1’er çay kaşığı tuz, karabiber, yenibahar ve tarçın ekleyip karıştırın.
4. Yaklaşık 1 su bardağı sıcak suyu da ek edin ve iç harcı kısık ateşte 5 dakika kadar pişirdikten daha sonra ocaktan alın.
5. Salamura asma yapraklarını tezgahın üzerinde damarlı kısımları üstte kalacak biçimde açın. Her bir yaprağın orta kısmına; hazırlayıp, ılıttığınız iç harçtan birer tatlı kaşığı kadar paylaştırın.
6. Kenar kısımlarını içe alıp, geniş kısmından uç kısmına gerçek ilerleyin.
7. Tüm yaprakları sıkı bir biçimde sarın.
8. Sarma tenceresinin tabanını birkaç adet asma yaprağı ile kaplayın.
9. Hazırladığınız sarmaları, sıra halinde, yan yana dizin. Limonu halka halka dilimledikten daha sonra sarmaların üzerine yerleştirin.
10. Pişme esnasında açılmamaları için; üzerlerine düz bir servis tabağı kapatın. 1,5 su bardağı sıcak su ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını da tencereye ekledikten daha sonra sarmaları, kısık ateşte yaklaşık 35 dakika pişirin.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA PİŞİRME MÜDDETİ: KAÇ DAKİKADA PİŞER?

Zeytinyağlı yaprak sarmanın hazırlama mühleti 40 dakika, pişirme mühleti 45 dakikadır.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMANIN KALORİ BEDELİ

1 porsiyon zeytinyağlı yaprak sarma 564 kaloridir.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA TANIMININ PÜF NOKTALARI

Mümkünse; mevsiminde, az damarlı, taze asma yaprağı kullanın. Salamura yaprak kullanıyorsanız; tuzunun gitmesi için bol suda yıkayın. Kaynar suda 2- 3 dakika haşladıktan daha sonra durulayıp kullanın. Sarmaları sararken olabildiğince küçük ve sıkı sarılmasına itina gösterin. Kuş üzümlerini kumunun gitmesi için; bol suda bekletip, duruladıktan daha sonra kullanın.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA PİŞİRME ÖNERİSİ

Yemeği pişirirken üzerine porselen tabak kapatarak buharlı bir biçimde düzgünce pişmesine yardımcı olursunuz.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA KARARMAMASI İÇİN;

– Zeytinyağlı sarmalarınızın parlak olması için üzerine zeytinyağı gezdirerek, limon koymalısınız.

– Kararmamaları için üzerine yaprak kapatabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA BUZLUKTA NASIL KORUMA EDİLİR?

Zeytinyağlı yaprak sarmalarınızı sardıktan daha sonra poşetlere ya da saklama kabı üzere kaplara dizerek dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Pişirmek istediğinizde donuk biçimdeyken üzerine kaynamış su ek ederek kısık ateşte pişmeye bırakabilirsiniz.

DENEYEBİLECEĞİNİZ ÖTEKİ ZEYTİNYAĞLI SARMA TANIMLARI

– Zeytinyağlı lahana sarması ile sizler de menülerinizi renklendirebilir, lezzetlendirebilirsiniz.

– Başka sarma tanımları kadar seveceğiniz Zeytinyağlı pazı sarma tanımını de epeyce vakit kaybetmeden denemelisiniz.